PERİFERİK ARTER (ATAR DAMAR) HASTALIĞI

Atardamar hastalıklarında klinik ve tanı

Kalpten aort damarına gönderilen oksijenlendirilmiş temiz kan atardamarlar ile doku ve organlara ulaştırılır. Periferik arter hastalığında damar sertliği yani ateroskleroz’a bağlı olarak tıkanıklık gelişmektedir.

Periferik arter hastalığı tedavisi

Yaşam tarzı değişikliği

Sigara kullnımından vazgeçilmesi, tansiyon ve şekerin kontrol altında tutulması gerekmektedir. Ayrıca hastaların Akdeniz mutfağı tarzında beslenmelidir ve düzenli egzersiz yapmalıdırlar. Bu hastalarda ideal egzersiz haftada en az üç gün 30 dakikalık yürüyüşlerdir. Düzenli tıbbi kontroller yaptırılmalıdır.

BACAK ATARDAMAR TIKANIKLIKLARINDA EGZERSİZİN ÖNEMİ

Bacakları besleyen atardamarlarımızda yaş, sigara, diyabet, kötü beslenme, genetik gibi faktörlere bağlı darlık veya tıkanıklıklar gelişmektedir. Eğer istirahatte dahi ağrı mevcutsa, ayakta yara açılmışsa, kan akımını çabuk artıracak balon/ stent veya cerrahi tedavi uygulamak fayda sağlayacaktır.

Diyabetik Ayak ve Damar Tutulumu

Diyabetik ayak, diyabete bağlı gelişen nörolojik ve damarsal proplemlerden kaynaklanan infeksiyon, ülserasyon ve derin doku harabiyeti ile karekterize bir hastalıktır.

BURGER HASTALIĞI

Burger hastalığı kol ve bacaklarda hem atar ve toplar damarları tutan nadir bir hastalıktır. Burger hastalığında, kan damarlarının inflamasyonuna bağlı ödem ve damar içerisinde pıhtılaşma oluşur ve akım kesintiye uğratılır.