PROF. DR. İLHAN GÖLBAŞI / MAKALELER

COVID-19'DA TROMBOTİK KOMPLİKASYONLAR

COVID-19'da Trombotik komplikasyonlar

Şiddetli akut solunum sendromu COVİD-19 (SARS-CoV-2) enfeksiyonu, arteriyel ve venöz trombotik komplikasyonlarla ilişkilidir.

KALP VE DAMAR SAĞLIĞINDA BESLENMENİN ÖNEMİ

KALP VE DAMAR SAĞLIĞINDA BESLENMENİN ÖNEMİ

Sağlıklı bir diyet ve yaşam tarzı, kalpdamar hastalıklarıyla savaşmak için en önemli silahımızdır. Bununla birlikte, sağlıklı bir diyetin bileşenlerinin tanımı konusunda anlaşmazlıklar vardır.

KALP DAMAR HASTALIKLARI VE COVİD-19

Kalp damar hastalıkları ve covid-19

Korona virüslerin yedi türünün insanda enfeksiyona neden olduğu bilinmektedir, bunlardan dördü esasen hafif semptomlara neden olurken, geri kalan üçü ölümcül hastalıklara neden olabilmektedir (SARS, MERS ve devam eden COVID-19).

KALP HASTALARINDA CERRAHİ ZAMANLAMANIN ÖNEMİ

KALP HASTALARINDA CERRAHİ ZAMANLAMANIN ÖNEMİ

Kalp hastalıklarında ameliyatta uygulanan teknik kadar ameliyatın zamanlaması da başarıda büyük öneme sahiptir. Ameliyat zamanı geciktirilmiş bir hastaya yapılan cerrahinin başarısı oldukça düşük olur.

ROBOTLAR TIBBI ELE GEÇİRDİLER

ROBOTLAR TIBBI ELE GEÇİRDİLER

Robotlar önceden proğramlanmış görevleri yerine getiren cihazlardır. Bunlar doğrudan bir operatörün kontrolünde veya bir bilgisayar proğramının kontrolü altında da çalışabilmektedir.

SICAK HAVALARIN KALP SAĞLIĞI ÜZERİNE ETKİSİ

SICAK HAVALARIN KALP SAĞLIĞI ÜZERİNE ETKİSİ

Havaların çok ısınması ile birlikte kalp damar hastalıklarında önemli artışlar görülmektedir. Bunun önüne geçmek için çok basit tedbirlerin alınması hayat kurtarıcı olacaktır.

KALP DAMAR HASTALIKLARI VE YAĞLAR

kalp damar hastalıkları ve yağlar

Vücudumuzda yağlar genel olarak trigliserit, fosfolipit ve kolestrolden oluşur. Trigliserit ve fosfolipitler genel olarak yağ asidi yapısında iken, kolestrol ise yağ aside yıkım ürünlerinden sentezlenir.

DİYABETİK AYAKTA DAMAR CERRAHİSİ

DİYABETİK AYAKTA DAMAR CERRAHİSİ

Diyabete bağlı infeksiyon, ayağın beslenme bozukluğu ve sinir tutulumuna bağlı cildi, kasları, eklemleri ve kemikleri içine alan kompleks klinik tablo diyabetik ayak olarak kabul edilmektedir.

YAŞLILARDA VE KALP DAMAR SAĞLIĞI

YAŞLILARDA VE KALP DAMAR SAĞLIĞI

Her ileri yaşlı hastada kalp ve damar problemleri gelişmez. Genetik yapının önemi büyük olmakla birlikte, dengeli beslenen ve düzenli egzersiz yapan yaşlı kimselerin kalp ve damarlar yapılarının oldukça sağlıklı olduğu görülmektedir.

HİPERTANSİYON GERÇEĞİ

Hipertansiyon

Hipertansiyon gelişmiş ülkeler başta olmak üzere dünyadaki oranı çok yüksek olup, genel olarak erişkin nüfusun ortalama %40-50’sini etkilemektedir.

TORASİK ÇIKIŞ SENDROMU (OMUZ KAPANI)

TORASİK ÇIKIŞ SENDROMU

OMUZ, KOL VE GÖĞÜS AĞRISI VE UYUŞULUĞU’NUN EN ÖNEMLİ NEDENİ

Kolların atar damarı, toplardamarı ve sinirleri göğüs boşluğundan köprücük kemiği ile birinci kaburga arasından çıkarlar.

VARİSLERE ETKİLİ VE ESTETİK DOKUNUŞLARLA TATLI VEDA

VARİSLERE ETKİLİ VE ESTETİK DOKUNUŞLARLA TATLI VEDA

Varisler, ödem ve ciltteki değişiklikler bacaktan kirli kanı taşıyan toplardamarlarımızın hastalıklarına bağlı olarak gelişmektedirler.

KORONER BYPASS SONRASI VİAGRA VE BENZERİ İLAÇLARIN KULLANIMI

KORONER BYPASS SONRASI VİAGRA VE BENZERİ İLAÇLARIN KULLANIMI

Cinsel hayat sağlıklı her birey için hayatın vazgeçilmez önemli bir faliyetidir. Bu faliyetin bozulması sıkıntı verici bir durum yaratır.