PROF. DR. İLHAN GÖLBAŞI MAKALELER

SICAK HAVALARIN KALP SAĞLIĞI ÜZERİNE ETKİSİ

Havaların çok ısınması ile birlikte kalp damar hastalıklarında önemli artışlar görülmektedir. Bunun önüne geçmek için çok basit tedbirlerin alınması hayat kurtarıcı olacaktır.

KORONER BYPASS SONRASI VİAGRA VE BENZERİ İLAÇLARIN KULLANIMI

Cinsel hayat sağlıklı her birey için hayatın vazgeçilmez önemli bir faliyetidir. Bu faliyetin bozulması sıkıntı verici bir durum yaratır. Bunlar, hormonal bozukluklar ve ilaçların yan etkisinden, damar hastalıklarına, nörolojik hastalıklardan, psikolojik rahatsızlıklara kadar pek çok faktöre bağlı olarak gelişebilmektedir. Koroner bypass sonrası ise erektil disfonksiyonun (impotans) çok çeşitli nedenleri bulunmaktadır.

KALP HASTALARINDA CERRAHİ ZAMANLAMANIN ÖNEMİ

Kalp hastalıklarında ameliyatta uygulanan teknik kadar ameliyatın zamanlaması da başarıda büyük öneme sahiptir. Ameliyat zamanı geciktirilmiş bir hastaya yapılan cerrahinin başarısı oldukça düşük olur.

ROBOTLAR TIBBI ELE GEÇİRDİLER

Robotlar önceden proğramlanmış görevleri yerine getiren cihazlardır. Bunlar doğrudan bir operatörün kontrolünde veya bir bilgisayar proğramının kontrolü altında da çalışabilmektedir.

YAŞLILARDA VE KALP DAMAR SAĞLIĞI

Her ileri yaşlı hastada kalp ve damar problemleri gelişmez. Genetik yapının önemi büyük olmakla birlikte, dengeli beslenen ve düzenli egzersiz yapan yaşlı kimselerin kalp ve damarlar yapılarının oldukça sağlıklı olduğu görülmektedir. Çok sayıda ileri yaşlı kimselere yapılan testlerde kalp performanslarının gençler düzeyinde olduğu görülmektedir.

AORT ANEVRİZMASI VE HİPERTANSİYON

Kalbimizin gönderdiği temiz kanı taşıyan ana atardamarımıza aort damarı denilmektedir. Vücudumuzda yeralan doku ve organlarımızın tamamının beslenmesi aort damarından gelen atardamarlar ile sağlanmaktadır. Bundan dolayı, aort damarında gelişen problemlerde bütün organlarımız, yani hayatımız tehlikeye girmektedir. Kalp krizinden hayatını kaybettiği düşünülen hastaların yapılan otopsilerinde kalp krizinden değil, aort damar yırtılmalarından kaynaklandığı görülmüştür.