KALP KAPAK HASTALIKLARI

KAN SULANDIRICI İLAÇ KULLANIMI

Kan sulandırıcı, pıhtılaşmayı önleyici oral antikoagülan tedavi, K vitamini etkinliğini azaltarak yapılmaktadır. K vitaminine bağlı olarak sentezlenen pıhtılaşma faktörlerinin sentezi bozulur. Bu faktörler II,VII, IX,X’dur.

KAPAK HASTALIĞI VE PULMONER HİPERTANSİYON

Kapak hastalığı ve pulmoner hipertansiyon

Bütün vücuttan toplanan kirli kan kalbin sağ kulakcığına gelir ve oradan sağ karıncığa geçerek akciğer atardamarları vasıtasıyla oksijenlenmesi için akciğerlere pompalanır. Çocuklarda ve normal erişkin bireylerde akciğer atardamarındaki bu basınç sistolik 25/8 ort 15mmHg altındadır. Ortalama pulmoner arter basınçı 25 mmHg’nin üzerine çıkarsa pulmoner hipertansiyon olarak kabul edilir.

MİNİMAL İNVAZİV AORT KAPAK REPLASMANI

MİNİMAL İNVAZİV AORT KAPAK REPLASMANI

Aort kapağı akciğerden temizlenerek kalbin sol kulakçığına gelen kan bütün vücuda pompalanmak üzere sol karıncığa gelir. Sol karıncık kasılarak içindeki kanı aort damarı içerisine aort kapağından geçirerek gönderir ve kalp gevşeme fazına girer.

KALP KAPAKÇIK İLTİHAPLARI (ENDOKARDİTLER)

KALP KAPAKÇIK İLTİHAPLARI (ENDOKARDİTLER)

Endokarditler kalp boşluklarının iç tabakasının ve kalp kapakçıklarının iltihabıdır. Endokarditler genellikle ağızdan, diş, üriner system, cilt gibi vücudun başka bölümlerindeki bakteri veya mantar enfeksiyonlarının kan akımı ile kalbe gelmesine bağlı olarak gelişmektedir. Kalbin iç tabakası olan endokart ve kapaklara enfeksiyon yerleşerek buralarda ciddi hasara yol açarlar.

MİTRAL KAPAK TAMİRİ DEĞİŞİME GÖRE NİÇİN ÇOK AVANTAJLIDIR?

Mitral kapak tamiri değişime göre niçin çok avantajlıdır?

Mitral yetmezliğine yönelik olarak iki türlü cerrahi girişim uygulanmaktadır. Bunlar; kapak replasmanı ve onarımı yöntemleridir. Kapak replasmanı: mitral kapakçığın çıkarılarak yerine biyolojik veya mekanik bir kapağın takılmasıdır. Biyolojik kapakçıkların ömürlerinin 10-15 yılla sınırlı olması nedeniyle genellikle 65 yaş üzerinde tercih edilmektedir.

MİTRAL KAPAK PROLAPSUSU (SARKMASI)

MİTRAL KAPAK SARKMASI (PROLAPSUSU)

Kalbimizin sol kulakçık ve karıncığı arasında ön ve arka olmak üzere iki yaprakçıklı mitral kapakçık bulunmaktadır. Mitral kapak sarkması (MKP), kalbin sol karıncığının kasılması esnasında kapalı olan mitral kapakçıkların bir veya ikisinin kan basıncın etkisi ile sol kulakçığa doğru kabarmasıdır.

MİTRAL KAPAK TAMİRİ

mitral kapak tamiri

Mitral kapak, kalbimizin sol kulakçık ve karıncığı arasında yer alan annulus olarak adlandırılan halkaya tutunan iki yaprakçıklı kalp kapakçığıdır. Mitral kapak, ön ve arka olmak üzere iki yaprakçıklı olup ortalama 4-5cm2 alana sahiptir. Ön ve arka yaprakçıkta her bir yaprakçığı üçe bölen çentiğe sahiptir.

KALP KAPAK HASTALIKLARI VE TEDAVİSİ

KALP KAPAK HASTALIKLARI VE TEDAVİSİ

Kalbin anatomisini incelediğimizde iki kulakçık ve iki karıncık bulunmaktadır. Karıncıkların girişlerinde ve çıkışlarında kapakçıklar bulunmaktadır. Bunlar kanın tek yönlü akışını sağlamaktadırlar, geriye kaçışı önlerler.