MİTRAL KAPAK TAMİRİ

MİNİMAL İNVAZİV AORT KAPAK REPLASMANI

Aort kapağı akciğerden temizlenerek kalbin sol kulakçığına gelen kan bütün vücuda pompalanmak üzere sol karıncığa gelir. Sol karıncık kasılarak içindeki kanı aort damarı içerisine aort kapağından geçirerek gönderir ve kalp gevşeme fazına girer.

KAN SULANDIRICI İLAÇ KULLANIMI

Kan sulandırıcı, pıhtılaşmayı önleyici oral antikoagülan tedavi, K vitamini etkinliğini azaltarak yapılmaktadır. K vitaminine bağlı olarak sentezlenen pıhtılaşma faktörlerinin sentezi bozulur. Bu faktörler II,VII, IX,X’dur.

KALP KAPAKÇIK İLTİHAPLARI (ENDOKARDİTLER)

Endokarditler kalp boşluklarının iç tabakasının ve kalp kapakçıklarının iltihabıdır. Endokarditler genellikle ağızdan, diş, üriner system, cilt gibi vücudun başka bölümlerindeki bakteri veya mantar enfeksiyonlarının kan akımı ile kalbe gelmesine bağlı olarak gelişmektedir. Kalbin iç tabakası olan endokart ve kapaklara enfeksiyon yerleşerek buralarda ciddi hasara yol açarlar.

MİTRAL KAPAK PROLAPSUSU (SARKMASI)

Kalbimizin sol kulakçık ve karıncığı arasında ön ve arka olmak üzere iki yaprakçıklı mitral kapakçık bulunmaktadır. Mitral kapak sarkması (MKP), kalbin sol karıncığının kasılması esnasında kapalı olan mitral kapakçıkların bir veya ikisinin kan basıncın etkisi ile sol kulakçığa doğru kabarmasıdır.

MİTRAL KAPAK TAMİRİ

Mitral kapak, kalbimizin sol kulakçık ve karıncığı arasında yer alan annulus olarak adlandırılan halkaya tutunan iki yaprakçıklı kalp kapakçığıdır. Mitral kapak, ön ve arka olmak üzere iki yaprakçıklı olup ortalama 4-5cm2 alana sahiptir. Ön ve arka yaprakçıkta her bir yaprakçığı üçe bölen çentiğe sahiptir.

Kalp kapak hastalıkları ve tedavisi

Kalbin anatomisini incelediğimizde iki kulakçık ve iki karıncık bulunmaktadır. Karıncıkların girişlerinde ve çıkışlarında kapakçıklar bulunmaktadır. Bunlar kanın tek yönlü akışını sağlamaktadırlar, geriye kaçışı önlerler.