KALP KAPAK HASTALIKLARI

KAN SULANDIRICI İLAÇ KULLANIMI

Kan sulandırıcı, pıhtılaşmayı önleyici oral antikoagülan tedavi, K vitamini etkinliğini azaltarak yapılmaktadır. K vitaminine bağlı olarak sentezlenen pıhtılaşma faktörlerinin sentezi bozulur. Bu faktörler II,VII, IX,X’dur.

PULMONER HİPERTANSİYON

Bütün vücuttan toplanan kirli kan kalbin sağ kulakcığına gelir ve oradan sağ karıncığa geçerek akciğer atardamarları vasıtasıyla oksijenlenmesi için akciğerlere pompalanır. Çocuklarda ve normal erişkin bireylerde akciğer atardamarındaki bu basınç sistolik 25/8 ort 15mmHg altındadır. Ortalama pulmoner arter basınçı 25 mmHg’nin üzerine çıkarsa pulmoner hipertansiyon olarak kabul edilir.

MİNİMAL İNVAZİV AORT KAPAK REPLASMANI

Aort kapağı akciğerden temizlenerek kalbin sol kulakçığına gelen kan bütün vücuda pompalanmak üzere sol karıncığa gelir. Sol karıncık kasılarak içindeki kanı aort damarı içerisine aort kapağından geçirerek gönderir ve kalp gevşeme fazına girer.

KALP KAPAKÇIK İLTİHAPLARI (ENDOKARDİTLER)

Endokarditler kalp boşluklarının iç tabakasının ve kalp kapakçıklarının iltihabıdır. Endokarditler genellikle ağızdan, diş, üriner system, cilt gibi vücudun başka bölümlerindeki bakteri veya mantar enfeksiyonlarının kan akımı ile kalbe gelmesine bağlı olarak gelişmektedir. Kalbin iç tabakası olan endokart ve kapaklara enfeksiyon yerleşerek buralarda ciddi hasara yol açarlar.

MİTRAL KAPAK PROLAPSUSU (SARKMASI)

Kalbimizin sol kulakçık ve karıncığı arasında ön ve arka olmak üzere iki yaprakçıklı mitral kapakçık bulunmaktadır. Mitral kapak sarkması (MKP), kalbin sol karıncığının kasılması esnasında kapalı olan mitral kapakçıkların bir veya ikisinin kan basıncın etkisi ile sol kulakçığa doğru kabarmasıdır.

MİTRAL KAPAK TAMİRİ

Mitral kapak, kalbimizin sol kulakçık ve karıncığı arasında yer alan annulus olarak adlandırılan halkaya tutunan iki yaprakçıklı kalp kapakçığıdır. Mitral kapak, ön ve arka olmak üzere iki yaprakçıklı olup ortalama 4-5cm2 alana sahiptir. Ön ve arka yaprakçıkta her bir yaprakçığı üçe bölen çentiğe sahiptir.